Jin jóga

Jin jóga vychází z učení tradiční čínské medicíny. Působí především na pojivovou tkáň, tzn. na jinové části těla - klouby, vazy a především fascie (povázky), obalující všechny svaly a orgány našeho těla. Svaly, jež jsou jangové povahy, mají rády aktivitu a pohyb. Veškeré dynamické styly jógy, kde zapojujeme, posilujeme a protahujeme svaly, můžeme označit za jangové.

Při jinové józe naopak necháváme svaly v klidu a na pojivovou tkáň působíme tichým, klidným přijetím. Všechny pozice jin jógy provádíme v sedu nebo lehu a setrváváme v nich poměrně dlouhou dobu, obvykle od tří do pěti minut. Najdeme si příjemnou a bezpečnou pozici, ve které cítíme dobře a můžeme se uvolnit. Při praxi se využívají různé jógové pomůcky - bloky, polštářky, válce. Dlouhým setrváním v pozici pak jemně působíme na meridiány, pročišťujeme je a podporujeme tok energie (čchi) do pojivové tkáně. Jin jógu tak můžeme přirovnat k akupunktuře, se kterou pracuje čínská medicína.

Pro koho je jin jóga vhodná?

Jin jóga je velmi jemný styl jógy, který je vhodný pro praktikanty jógy každého věku a stupně pokročilosti. Každý si v ní najde to, co právě teď potřebuje a hledá.

Velmi vhodná je pro ty, kdo většinu dne sedí a potřebují se uvolnit a protáhnout. Je skvělým doplňkovým cvičením pro ty, kteří se věnují jangovým (dynamickým) aktivitám a mají zkrácené svaly jednostrannou zátěží - např. běžce. Těm, kteří se věnují dynamickým stylům jógy, může pomoci dostat se do obtížnějších pozic. Je vhodná pro všechny, které po náročném pracovním dni hledají zklidnění, trpí nedostatkem energie či naopak mají energie nadbytek, neboť při cvičení jin jógy dochází k vyvážení proudu čchi. Je vhodná i pro seniory, neboť se cvičí velmi kontrolovaně a pomalu a každý si určuje délku a intenzitu cvičení podle svých vlastních pocitů.

Proč cvičit jin jógu?

- Napomáhá vyvážení jinových a jangových aspektů v těle.

- Zesiluje tok čchi (prány = životní energie), a to především v meridiánech procházejících oblastí pánve a boků. Kombinací různých cviků tak můžeme ovlivňovat fungování našich vnitřních orgánů.

- Udržuje pojivovou tkáň zdravou, působí proti osteoporóze, zvyšuje pohyblivost kloubů.

- Velmi jemně a efektivně působí proti ztuhlosti zad způsobené dlouhodobým sezením a nesprávným zatěžováním.

- Naučí vás koncentraci a sebepřijetí, přinese zklidnění po náročném pracovním dni.