3. sobotní masterclass s Petrou K. 

sobota 13. 5. 10:00 - 12:00

Pojďme se jednou měsíčně sejít a společně pracovat na nějaké konkrétní dovednosti, jako jsou hluboké předklony, záklony, vinjásy, stoje na hlavě či na rukou, flexibilita v ramenou a kyčlích apod.

Zahřejeme se vinjása sestavou a poté si prostřednictvím specificky zacílených cvičení ukážeme, jak se příbližit ke konkrétnímu cíli, ať už je to stojka na rukou, most "ze shora" či hanumanásana.

Cílem těchto masterclass je ukázat vám cestu a vybavit vás správnou technikou "jak na to". Nabyté dovednosti můžete uplatnit jak ve své aštángové praxi, tak o ně obohatit jakýkoli jiný styl jógy. Masterclass jsou vhodné pro každého, kdo se už nějakou (i krátkou) dobu józe věnuje a chce se posouvat dál.

Téma masterclass 13. 5.: Záklony - prohlubujeme flexibilitu páteře

Na další masterclass se budeme věnovat záklonům. Jako vždy, zahřejeme se a ukážeme si pár záklonových jóga drilů a nakonec se zaměříme na záklony, jako jsou dhanurasana (luk), natarajasana (tanečnice), různé variace eka pada Rajakapotasany (holubí král) a samozřejmě udrhva dhanurasana (kolo).

Co jsou záklony a proč je cvičit?

Záklon je typ jógové pozice, při které se páteř ohýbá dozadu, tj. jedná se o extenzi páteře. Záklony mají na tělo hned několik účinků, včetně:

  • Zvýšení flexibility: Záklony přispívají k prohloubení pružnosti páteře, boků a ramen. Mohou tudíž zlepšovat držení těla, snižovat pocit ztuhlosti a napětí a zvýšit rozsah pohybu.
  • Zlepšení krevního oběhu: Záklony stimulují oběhový systém, a mají tak potenciál zvýšit průtok krve a okysličení těla, a tudíž přispívat ke snížení zánětů a zlepšení celkového zdraví a pohody.
  • Posílení svalů: Záklony posílují svaly zad, boků a nohou. Další faktor, proč zlepšují držení těla, snižují riziko zranění a zvyšují celkovou sílu a stabilitu.
  • Snížení stresu a úzkosti: Uvolněním napětí v těle a navozením pocitu klidu a uvolnění mohou záklony pomáhat regulovat stres a úzkost.

Je ovšem důležité si uvědomit, že intenzivní záklony mohou být náročné, a je proto lepší je cvičit opatrně a s doprovodem. Důležité je také naslouchat svému tělu a vyhnout se tomu, abyste tlačili za hranice svých možností. 

Cena workshopu: 350,- Kč. 

Přihlašovat se můžete buď přímo u lektorky na petra.kastnerova@gmail.com nebo přes RS a platit kredity. 


Program 2023:

1. masterclass: Za hlubokými předklony - 14. ledna 2023 od 17:00

2. masterclass: Mobilita v kyčlích - co jsme dokázali jako děti  - 4. března 2023 od 16:00

3. masterclass: Záklony - flexibilita v páteři, posilování vůle - 13. května 2023 od 10.00

4. masterclass:  Pincha mayurasana – silná a zdravá ramena - 27. 5. 2023 od 10:00 

5 masterclass: Stojkové minimum – nová perspektiva a pevnější střed těla - 10. 6. 2023 od 10:00

(Změna programu vyhrazena)

Motivační poznámka:

Sportovní vědci se shodují, že lidské tělo je designované, aby každý den vykonalo 6 základních lidských pohybů: tlačit, tahat, ohýbat se v pase, dřepovat, přenášet zátěž a základní cviky (výpady/chůze, rotace, "prkno" a další). Ale vzhledem k tomu, že máme k ruce čím dál víc zařízení, které vykonávají řadu činností za nás, a různé dopravní prostředky, které nás přepravují, musíme si tyto pohyby do života přidávat cíleně. A to ideálně každý den. Po celý život. Proto je důležité zvolit pohyb, sportovní disciplínu, která je dlouhodobě udržitelná. Jóga nebo tai-chi jsou skvělý příklad. Vím o poměrně dost lidech, kteří vykonávají jógu či tai-chi i po 90 letech věku, ale znám mnohem méně 90letých návštěvníků posilovny. Namasté!

Petra

PŘIHLÁŠENÍ: prosím přihlašujte se mi přímo na e-mail petra.kastnerova@gmail.com