Sobotní vedená ashtanga a satsang
sobota 27. 5. 2023 od 9:00

V dubnu budeme mít v Shale posilu. Na ranních mysore bude hostovat Kristýna Vacková, původem plzeňačka, nyní učitelka jógy cestující po celém světě.
Kromě toho se s ní můžete potkat na dvou sobotních vedených lekcích první série ashtangy. Lekce budou vedené s tradičním počítáním vinjás v Sanskrtu a po nich bude následovat satsang - což je tradiční setkání a povídání s učitelem po lekci.
Termín: sobota 27. 5. 2023
Vedená lekce 9:00-10:30, od 10:45 následuje Satsang
SATSANG je sanskrtský výraz pro "setkávání se v pravdě". Volně ho můžeme přeložit jako setkání přátel, kteří mají společný zájem o porozumění jógy, své životní cesty a často mají otázky, na něž při lekci není čas nebo naopak mají potřebu sdílet své prožitky s ostatními.
Proč je Satsang při praxi (nejen) ashtangy tak důležitý? Savasanou po ásanové praxi to nekončí, nýbrž
začíná - satsang nám pomůže vysvětlit důležitost fyzické praxe v širším
kontextu jógové filozofie, což je naprosto nezbytné pro pravou jógovou praxi.
Jóga je cestou individuální – praktikujeme sami na podložce a na spoustu věcí si musíme přijít sami - takzvaně si je odžít, abychom je pochopili. Nikde ale není napsáno, že si nemůžeme přijít pro pomoc a říct o radu. Jógová komunita rozšiřuje roli učitele, kdy se od sebe všichni navzájem učí - bez hodnocení a s respektem. Satsang nám díky sdílení různých pocitů a perspektiv může odpovědět na otázky, které nás třeba delší dobu trápily a nedovolily nám se posunout dál. Zvyšuje motivaci a tím i disciplínu pro každodenní praxi.
Jakým tématům se budeme věnovat? Satsang je diskuze na vyšší úrovni, kdy kdokoliv může otevřít jakékoliv téma v oblasti jógy, ať už je to vlastní praxe či jakákoliv otázka ohledně jógové teorie, filozofie, sdílení zážitků či osobního rozvoje.
Na jaká témata můžeme nejčastěji narazit:
- Ashtanga - 8 končetin jógy, co to znamená?
- Indie - má cesta - zážitky. Plusy a mínusy, jak poznáme kdy tam jet?
- Historie, filozofie jógy - jak to vůbec vzniklo? Západ vs východ
- Jak si vybrat učitele?
- Jak si vybrat svůj styl jógy?
- Bolest a limity při praxi - co je a co už není v pořádku
- Meditace, pranayama, chanting, jak to zapadá do ásánové praxe, kam to zařadit?
Dalším tématům / nápadům se meze nekladou, naopak! Moc se na vás těším!
Kristýna
Vedená lekce není určena úplným ashtangovým začátečníkům, pokud ale ashtangu již nějaký čas praktikujete a zvládáte alespoň část první série, nebojte se přijít.
Pokud se necítíte na vedenou lekci, můžete přijít pouze na Satsang, který bude následovat po ásánové části od 10:45. Zde jsou vítáni všichni - včetně naprostých začátečníků! Je to skvělá příležitost, jak se dozvědět více o tradici ashtanga jógy.
CENA: vedená lekce od 9:00 - 250,- Kč (lze platit na místě v hotovosti nebo využít kredity)
satsang od 10:45
Pokud nemáte účet v rezervačním systému, můžete si lekci rezervovat zde (uveďte datum):
QR kód pro rychlou platbu:

O Kristýně:
Kristýna je zkušenou lektorkou jógy s více než pětiletou učitelskou praxí tradiční ashtanga, hatha a jin jógy. Od malička se věnovala baletu a modernímu tanci, který ji postupně přivedl ke studiu jógy - nejprve v Praze, kde v roce 2017 dokončila první 200 hodinový kurz Hatha jógy, a poté hned v indickém Mysore, kam se v rámci možností vrací každý rok. V loňském roce v něm strávila hned 7 měsíců, z nichž měla dva měsíce možnost praktikovat ashtangu přímo se Sharathem Joisem - vnukem Patthabi Joise, díky kterému je ashtanga jedním z nejrozšířenějších stylů jógy na světě. (V indickém městě Mysore Patthabi Jois založil ashtangovou školu, kterou Sharath Jois vede dodnes.).
Mimo Indii Kristýna praktikuje v Shala Prague, kde také učí a asistuje Denise Sengerové - jediné Sharathem Joisem autorizované lektorce v Čechách. Poslední dva roky Kristýna cestuje po světě, vyučuje jógu a pomáhá místním jógovým studiím v jejich rozvoji, například v Nicaraguii, Ekvádoru, Laosu či Zanzibaru. .
