Sobotní vedená ashtanga a satsang 


sobota 27. 5. 2023 od 9:00

V dubnu budeme mít v Shale posilu. Na ranních mysore bude hostovat Kristýna Vacková, původem plzeňačka, nyní učitelka jógy cestující po celém světě. 

Kromě toho se s ní můžete potkat na dvou sobotních vedených lekcích první série ashtangy. Lekce budou vedené s tradičním počítáním vinjás v Sanskrtu a po nich bude následovat satsang - což je tradiční setkání a povídání s učitelem po lekci. 

Termín: sobota 27. 5. 2023

Vedená lekce 9:00-10:30, od 10:45 následuje Satsang

SATSANG je sanskrtský výraz pro "setkávání se v pravdě". Volně ho můžeme přeložit jako setkání přátel, kteří mají společný zájem o porozumění jógy, své životní cesty a často mají otázky, na něž při lekci není čas nebo naopak mají potřebu sdílet své prožitky s ostatními. 

Proč je Satsang při praxi (nejen) ashtangy tak důležitý? Savasanou po ásanové praxi to nekončí, nýbrž začíná - satsang nám pomůže vysvětlit důležitost fyzické praxe v širším kontextu jógové filozofie, což je naprosto nezbytné pro pravou jógovou praxi.

Jóga je cestou individuální – praktikujeme sami na podložce a na spoustu věcí si musíme přijít sami - takzvaně si je odžít, abychom je pochopili. Nikde ale není napsáno, že si nemůžeme přijít pro pomoc a říct o radu. Jógová komunita rozšiřuje roli učitele, kdy se od sebe všichni navzájem učí - bez hodnocení a s respektem. Satsang nám díky sdílení různých pocitů a perspektiv může odpovědět na otázky, které nás třeba delší dobu trápily a nedovolily nám se posunout dál. Zvyšuje motivaci a tím i disciplínu pro každodenní praxi.

Jakým tématům se budeme věnovat? Satsang je diskuze na vyšší úrovni, kdy kdokoliv může otevřít jakékoliv téma v oblasti jógy, ať už je to vlastní praxe či jakákoliv otázka ohledně jógové teorie, filozofie, sdílení zážitků či osobního rozvoje.

Na jaká témata můžeme nejčastěji narazit:

- Ashtanga - 8 končetin jógy, co to znamená?

- Indie - má cesta - zážitky. Plusy a mínusy, jak poznáme kdy tam jet?

- Historie, filozofie jógy - jak to vůbec vzniklo? Západ vs východ

- Jak si vybrat učitele?

- Jak si vybrat svůj styl jógy?

- Bolest a limity při praxi - co je a co už není v pořádku

- Meditace, pranayama, chanting, jak to zapadá do ásánové praxe, kam to zařadit?

Dalším tématům / nápadům se meze nekladou, naopak! Moc se na vás těším!

Kristýna

Vedená lekce není určena úplným ashtangovým začátečníkům, pokud ale ashtangu již nějaký čas praktikujete a zvládáte alespoň část první série, nebojte se přijít. 

Pokud se necítíte na vedenou lekci, můžete přijít pouze na Satsang, který bude následovat po ásánové části od 10:45. Zde jsou vítáni všichni - včetně naprostých začátečníků! Je to skvělá příležitost, jak se dozvědět více o tradici ashtanga jógy. 

CENA: vedená lekce od 9:00 - 250,- Kč (lze platit na místě v hotovosti nebo využít kredity)

            satsang od 10:45

Pokud nemáte účet v rezervačním systému, můžete si lekci rezervovat zde (uveďte datum):

QR kód pro rychlou platbu: 

O Kristýně: 

Kristýna je zkušenou lektorkou jógy s více než pětiletou učitelskou praxí tradiční ashtanga, hatha a jin jógy. Od malička se věnovala baletu a modernímu tanci, který ji postupně přivedl ke studiu jógy - nejprve v Praze, kde v roce 2017 dokončila první 200 hodinový kurz Hatha jógy, a poté hned v indickém Mysore, kam se v rámci možností vrací každý rok. V loňském roce v něm strávila hned 7 měsíců, z nichž měla dva měsíce možnost praktikovat ashtangu přímo se Sharathem Joisem - vnukem Patthabi Joise, díky kterému je ashtanga jedním z nejrozšířenějších stylů jógy na světě. (V indickém městě Mysore Patthabi Jois založil ashtangovou školu, kterou Sharath Jois vede dodnes.).

Mimo Indii Kristýna praktikuje v Shala Prague, kde také učí a asistuje Denise Sengerové - jediné Sharathem Joisem autorizované lektorce v Čechách. Poslední dva roky Kristýna cestuje po světě, vyučuje jógu a pomáhá místním jógovým studiím v jejich rozvoji, například v Nicaraguii, Ekvádoru, Laosu či Zanzibaru.