Hatha jóga

V původním pojetí výraz Hathajóga zastřešuje všechny styly jógy, ve kterých propojujeme fyzické cvičení pozic, s dechem. Ve svém tradičním pojetí je Hathajóga, tedy fyzické cvičení, jen jednou z více technik pro dosažení samádhi. V hinduismu označuje pojem samádhi blažený stav vědomí, nadřazený stavu bdění, snění i hlubokého spánku, v němž zcela ustávají veškeré myšlenky. Cvičení je tedy prostředkem, který nám pomáhá při kultivaci mysli.

Hathajóga, tak jak ji chápeme v rámci rozdělení stylů jógy, je tradiční styl jógy, který propojuje dech s výdrží v jednotlivých pozicích. 'Ha' reprezentuje slunce a 'tha' měsíc. Praktikovaní hathajógy spojuje tyto dvě energie a hledá rovnováhu mezi tělem, myslí a duchem. Hatha také doslova znamená síla. Jde o pomalejší styl jógy, zaměřen na výdrž v pozicích.

Co je pro Hathajógu typické?

Lekce hathajógy mohou být velmi různorodé, v závislosti od lektora a skupiny. Můžeme se setkat s lekcemi, které jsou zaměřené na protažení a relaxaci, a také s lekcemi, které zapojují víc dynamických cvičení a obsahují také náročnější pozice. Zároveň jsou i lektoři, kteří rádi přinášejí do lekcí duchovní rozměr, a to v různé míře. Výhodou je, že sami účastníci si mohou zvolit, jak budou cvičení pojímat a čemu věnují svou pozornost.

Lekce hathajógy typicky obsahuje set různých pozic a dechové cvičení pranayama. Může také používat techniky manter (opakování slov v mysli nebo nahlas za účelem zklidnění a soustředění), mudry (gesta formovaná dlaněmi a prsty na rukou, která ovlivňují energetické proudění v tele), očišťující techniky, vizualizace a podobně. V lekcích hathajógy vedeme energii specifickým směrem, přecházíme pozicemi pomalejším tempem, s důrazem na jejich správné provedení. Hathajóga nám tak časem otevírá nové dimenze bytí.

Většinou lekce začíná pranayamou nebo jiným centrujícím cvičením, které nám pomůže soustředit se na lekci. Pak přijde na řadu rozhýbání, zahřátí pozdravem slunci a pak důsledné praktikování pozic. Závěrem lekce je většinou společná relaxace a meditace.

Pro hathajógu typické, delší výdrže v pozicích nás učí trpělivosti. Trpělivosti vůči svému tělu a také vůči své mysli. Učí nás pozdvihovat naše vědomí tím, že nepodléháme našim pocitům a myšlenkám. Prodýcháváme i to, co se zpočátku může zdát nemožné, a tak postupně překračujeme svoje limity těla, ale i mysli.

Jaké jsou benefity praktikování Hathajógy?

Jóga se v našich končinách již silně etablovala. Její benefity se zabývá také množství studií, které vyzdvihují zejména tyto benefity:

  • Zmírňuje pocity strachu - pomáhá při léčení úzkostí
  • Posiluje rovnováhu a držení těla
  • Zvyšuje fyzickou sílu - kardio výdrž, sílu a výdrž svalů a flexibilitu

Kromě těchto benefitů se jóga zaměřuje také na léčení bolesti, zejména zad nebo křížové oblasti, léčení vysokého a nízkého tlaku, hormonální dysbalanci, mentální zdraví, snížení stresu a posílení vnitřního klidu. Pomáhá také při poruchách spánku.

Pro koho je Hathajóga vhodná?

Hathajóga je velmi vhodná pro úplné jógové začátečníky. Na rozdíl od některých stylů jógy svým pomalejším tempem dává hodně prostoru pro učení se správného provedení jednotlivých pozic. Zároveň umožňuje každému účastníkovi lekce si kdykoliv odpočinout v pozici dítěte. Právě proto je vhodná i pro ty, kteří pochybují o svých schopnostech, nebo si dokonce myslí, že jóga je o síle nebo flexibilitě a extrémně náročných pozicích. Není. V józe posilujeme oslabené a zjemňujeme to tvrdé.

Zkušení účastníci si mohou znovu a znovu propracovávat techniku ásán, postupně objevovat další rozměry jógy a také si zkoušet posouvat své limity v náročnějších ásánách.

Skvělé je, že každá pozice má několik variant a úrovní náročnosti. Tak si na své může přijít ten kdo si chce máknout, i ten kdo se chce zrelaxovat, ten kdo potřebuje hypermobilitu kompenzovat zpevněním, i naopak ten, kdo potřebuje rozvíjet flexibilitu.