Sobotní minikurz

ÚVOD DO ASHTANGA JÓGY

základy pro vlastní praxi

"Ashtanga jóga je 99% praxe, 1% teorie. Před praxí je teorie k ničemu. Po praxi je teorie zbytečná. Jediným způsobem, jak poznat přínos jógy, je dělat ji."
K. Pattabhi Jois / David Williams

Pokud chcete začít s jógou a vybudovat si vlastní praxi pro každý den a na celý život, pak je tento kurz určený právě pro vás.  Kurz bude probíhat po 3 sobotní dopoledne vždy ca. 2 hodiny:

sobota 4. 5.   10:30-12:30

sobota 18. 5.  10:30-12:30

sobota 1. 6.   10:30-12:30

  • Co je ashtanga jóga?

Ashtanga vinyasa (čti aštánga vinjása) jóga je systém, který se stal základem jógového životního stylu pro statisíce lidí po celém světě. Na první pohled se jedná pouze o pevně danou sestavu ásan (jógových pozic) propojených dynamickými přechody (vinjásami), ve skutečnosti však tato praxe přináší mnohem víc než jen pevnější a flexibilnější tělo: disciplínu a energii, sebepoznání a osobní růst a také komunitu podobně smýšlejících lidí. Je to velmi silný nástroj osobní transformace, a to na všech úrovních - fyzické, psychické i mentální.

Praxe ashtanga jógy stojí na 3 pilířích: dech - pohyb - koncentrace. Její účinnost je založena pravidelné, přiměřené a samostatné praxi. Pravidelné cvičení, které odpovídá Vašim možnostem, vede postupně k uzdravování, očistě a formování fyzického těla.

Každý pohyb se provádí s nádechem nebo výdechem. Pomocí opakování se učíme soustředit se na svůj dech, což nás přivádí stále více do přítomného okamžiku a naše myšlenky se zklidní. Tím, že se naučíme ovládat svůj dech, se můžeme naučit ovládat svou mysl.

  • Co mi kurz přinese?

Vysvětlíme si, na čem je systém ashtanga jógy postaven, v čem se liší od jiných jógových stylů a jaké tento systém přináší benefity. Naučíme se, jak správně dýchat, ukážeme si základní pozice první série ashtangy a přechody mezi nimi - tzn. efektivně propojovat pohyb s dechem. Nabyté znalosti vám pak poslouží jako stavební materiál pro vaši vlastní domácí praxi. Tento kurz se může stát Vaším prvním krokem na dlouhé cestě k lepšímu porozumění svému tělu i mysli. Ashtanga je totiž jóga, kterou je možné praktikovat celý život a stále v ní objevovat nové a nové rozměry a poznání.

  • V čem je kurz a ashtanga vůbec jedinečná?

Individuální přístup ke každému studentovi a samostatnost je v samém srdci tohoto systému. Budeme postupovat krok za krokem. Pomůžeme vám najít unikátní verzi každé ásány, která bude odpovídat vašim schopnostem a možnostem. Od prvního dne tak budete schopni praktikovat samostatně a správně - ať už doma, na dovolené nebo na mysore lekcích u nás v shale. Abyste si z kurzu odnesli co nejvíce, doporučujeme vám, abyste naučenou sekvenci praktikovali také doma mezi jednotlivými setkáními. Dostanete od nás tištěný materiál s jednotlivými ásánami, abychom vám to co nejvíce usnadnili.

Ashtangu v plzeňské shale učíme s respektem k tradici, ale hlavně ke každému jednotlivému člověku. Chceme vytvořit bezpečný prostor, kde se cítíte dobře a můžete při praktikování ásán experimentovat a hledat, co vyhovuje právě vám. Všechny naše pokyny a tipy jsou inspirované naší vlastní praxí a tím, jak jsme samy byly a stále jsme učené našimi učiteli. Ve skutečnosti jsou však pouze doporučeními, jak svou praxi formovat a směřovat, a jako taková je můžete, ale nemusíte přijmout. Jóga je cesta, po které každý musí jít sám, ale na dedikovaném místě a ve společnosti ostatních jogínů to jde snáze.  

Lektorky kurzu: Andrea Brabcová & Petra Kastnerová 

CENA KURZU: 1500,- Kč včetně výukových materiálů

Během trvání kurzu můžete přijít na jednu ranní lekci mysore zdarma a využít náš zvýhodněný paušál mysore lekcí pro začátečníky.

PLATBA: číslo účtu 670100-2208500521/6210. Platbu můžete provést pomocí QR kódu. 

Jóga funguje, ale musíte ji dělat.

Základem každé formy osobního růstu je opakování a pravidelnost. Nic se neděje bez pravidelné, upřímné a odhodlané práce. Jóga není výjimkou. 

Pevně dané sestavy ashtanga jógy mohou působit jako omezující, ale ve skutečnosti jsou jakýmsi pozitivním mantinelem, který vymezuje cestu a umožňuje soustředit se jen na to podstatné. Osvojit si sestavy ashtanga jógy jednoduše znamená, že se můžete každý den (nebo několikrát za týden) postavit na podložku s vědomím, že víte, co dělat. S každým opakováním pak můžete jít hlouběji nejen po fyzické stránce, ale také do sebe a pomalinku sklouzávat do prožitku meditace v pohybu. Někteří naši studenti říkají, že jen při praxi ashtangy dokážou vypnout, ztišit neustálý hluk myšlenek v hlavě a plně se ponořit do přítomnosti. Z podložky pak odcházejí osvěžení a připravení na všechno, co jim den může přinést. Každý ovšem může praxi vnímat jinak a nic není špatně. Abyste toto pochopili, není jiné cesty, než si praxi vyzkoušet na vlastní kůži. Proto odhoďte jakékoli předsudky či představy stranou a přijďte studovat základy ashtangy s otevřenou myslí.

Cvičení, které se pěstuje po dlouhou dobu, nepřetržitě a s upřímnou oddaností, se stává pevně zakořeněným, stabilním a pevným základem. (Patanjaliho Jogasutry)

Časté otázky / připomínky

  • Nikdy jsem jógu necvičil/a, nevadí to?

Kurz je skutečně určený pro úplné začátečníky a bude vedený pomalým tempem. Aštanga jógu může praktikovat v podstatě kdokoliv, kdo má chuť a vůli. Vzpomeňte si, když jste se učili lyžovat, jezdit na kole nebo třeba cizí jazyk. Zde také váš lektor nepředpokládal, že byste už všechno uměli, když jste přišli na první hodinu. Při lekcích jógy se navíc každý soustředí na sebe a na výuku natolik, že opravdu nemá potřebu rozhlížet se, co dělají ostatní.

  • Viděl/a jsem nějaké videa na internetu, ashtanga jóga je příliš obtížná.

Ano, na sociálních sítích a webech můžete narazit na dlouholeté cvičence, kteří jakoby se vznášeli nad podložkou a prováděli se svým tělem nepochopitelné věci. Velmi často se jedná o lidi, kteří se této praxi věnují denně více jak 10 let, a navíc mohou mít vrozené dispozice. Jsou nejvíc vidět, ale ve skutečnosti jsou jen pomyslným vrcholkem ledovce. Ashtanga józe se věnuje tisíce obyčejných lidí, kteří dnes a denně pociťují její blahodárné účinky, aniž by si dávali nohu za hlavu nebo dělali stoje na rukou.

  • Mám nějaké fyzické omezení, mohu přijít?

Pokud máte stále pochyby, napište nám. Ve většině případů každý najde svůj vlastní způsob jak ashtangu praktikovat. Rádi vám s hledáním pomůžeme.


Jiné dotazy? Napište nám!