Ashtanga v předvánočním čase

07.12.2023

Klasická ajurvéda připisuje zimě charakteristiky kaphy, která je silně "okořeněná" vattou. Ačkoliv nás příroda zve ke zpomalení a soustředění se na vnitřní prožívání, zvnějšku nastavené nároky (ano, mluvím o Vánocích) nás nutí někdy až k přemíře aktivity.

Umět zpomalit uprostřed dravého proudu je klíčové. Nezapomeňte, že nejde o život! Zásadní je zasednout ke štědrovečernímu stolu odpočatí, v dobré náladě a společně, vše ostatní je nátlak moderní společnosti. Myslete na své blízké, ale myslete také na sebe. 

Jedním z nejdůležitějších karmických úkolů každého z nás je postarat se o sebe. Je důležité rozumět naší roli v životě druhých, ale nejvyšší povinnost máme sami k sobě!

Ashtangová / jógová praxe

V prosinci je ten nejlepší čas učit se naslouchat si. Pamatujte, že praxe by měla podporovat náš každodenní život a ne naopak. V žádném případě nesmí být zdrojem stresu ve smyslu, že musím! V tomto období je kratší, ale častější praxe užitečnější – zahřeje vás, protáhne svaly a s příchodem teplejších dnů se pak  snáze vrátíte k plné praxi. Několik v klidu provedených pozdravů slunce ve chvilce, kterou si věnujete sami sobě, zakončených jednoduchou pranajámou či soustředěním se na dech či plamen svíčky, vám dají víc, než se stresovat, že nemáte čas a prostor praktikovat. 

I vlastní provádění ásan a jak přistupujete k praxi se může změnit. Nebojte se obléct si více vrstev oblečení. Zahřejte prostor, kde praktikujete (v shale je vždy teplíčko), a proveďte tolik pozdravů slunce, kolik potřebujete, abyste cítili, jak se tapas a možná i pohlazení od Slunce šíří vašim organismem…

V Yoga Male Sri K. Pattabhi Jois píše:

"Zamyslíme-li se nad příslovím Arogjam bhaskarad icchet [Člověk by si měl přát zdraví od Slunce], je jasné, že ti, které Bůh Slunce požehnal, žijí zdravě. Proto, aby bylo dosaženo zdraví - největšího bohatství ze všech, je třeba usilovat o požehnání přímo od Boha Slunce."

Nejdou vám ásany tak dobře, jak jste zvyklí?

Ještě jednou: cvičte méně, ale častěji. To platí vždy, ale častější cvičení v menším rozsahu vám usnadní dostat se na podložku i v chladných dnech, kdy vám břemeno vaší obyklé jógové praxe může někdy připadat jako příliš vysoká hora. Zima je ideální dobou pro častější docházení do shaly, zejména pokud jsou pro vás venkovní aktivity méně lákavé. Cvičte s lehkostí těla i ducha. Smiřte se s tím, že v zimním chladu nebude vaše tělo schopné proniknout do ásan tak hluboko jako v letním teple. Chlad zalézá do kloubů! Teď opravdu není dobrá doba pro to tlačit na pilu. Buďte k sobě laskaví a pamatujte, že každá praxe je dalším krokem na cestě. Lehké, svižné cvičení je nejlepší způsob, jak si do života přinést trochu tepla. Smějte se a své chvíle na podložce si užívejte.

Zaměřte se do nitra

Naslouchejte svému tělu, změňte focus. Přeneste se plně do nitra. V každé ásaně, v každém pohybu se plně soustřeďte na propojení dechu, bandh a dristi. Jejich kombinace stimuluje vnitřní oheň a rozhání životní sílu, pránu, do celého těla, kde léčí a detoxifikuje. Udělejte si z každé praxe ten nejlepší dárek.


Petra Kastnerová

IG: petrakastneryoga