Jednodenní urban retreat aneb první ashtangový "příměšťák"

27.11.2023

Poslední sobotu v listopadu roku 2023 jsme zkusili v Shale udělat akci nového formátu - takový intenzivní retreat - ale bez nutnosti opouštět Plzeň a cestovat někam daleko. Aby měli možnost se zúčastnit i ti, kteří si nemůžou víkendový retreat dovolit - ať už z důvodů časových, rodinných, finančních či jiných... 

A byla z toho vážně povedená akce. Jak probíhala, shrnula Petra Kastnerová v následujícím článku. 


Začalo se vedenou áštangou

Je půl deváté ráno a světlý přívětivý sál shaly se pomalu plní podložkami a ranními pozdravy našich studentů. Zvuk dechu, rozkládání podložek a tiché hovory ve mně vyvolávají pocit, že jsem opět doma. Poté zazní óm a úvodní mantra a první ekam – ruce se společně zvednou k úvodnímu pozdravu slunce. Sjednotíme se v energii, i když možná ne tolik v pohybech a dechu. I vedená aštánga dává každému prostor uzpůsobit svou praxi svým potřebám.

Tak začala naše společná aštángová sobota v shale. Andrea nás bravurně provedla vedenou poloviční první sérií. Počítání v sanskrtu jsme nechaly stranou, aby mohly lépe vyniknout její pokyny pro zdravé provedení jednotlivých ásan. Z ásanové praxe jsme plynule přešly do pranájámy a poté do krátké praxe dharany – chtěla jsem vás přivést ke koncentraci na vlastní tělo a energie v něm a doufám, že jste se mezi mými slovy cítily dobře. Děkuji všem, že jste dýchaly a meditovaly pod mým vedením, stejně jako vy možná potřebujete vést i já vás potřebuji, aby moje praxe mohla růst.

Potrava pro tělo i pro duši

V jedenáct hodin jsme se sesedly na podlaze shaly k výbornému snídaňovému obědu a povídání. Bylo krásné pozorovat, jak se diskuze plynule a nenuceně rozvinula. Myslím, že k tomu napomohla hojnost výborného jídla, ale hlavně energie bezvadných lidí, kteří se tuto sobotu v shale sešli. Moje obavy z nadcházejícího satsangu se tak úplně rozplynuly a… satsang byl opravdu jedinečný!

Andrea nás seznámila s významem manter a krásně je zasadila do širšího kontextu různých jógových cest a směrů. Naprosto přirozeně tak připravila půdu pro naše další téma, kterým byly složité filosofické koncepty karmy a dharmy. Ještě teď mě hřeje vzpomínka na otázky a poznatky, kterými jste obohatily moje připravené poznámky. Tenhle satsang a diskuze, kterou vyvolal, se zkrátka povedli. Snad se mnou souhlasíte!

S příjemně plnými břichy a možná i hlavou (a srdcem) jsem vyrazily na malou procházku v okolí shaly. Chůze je ten nejpřirozenější pochyb a kráčet se stejně smýšlejícími lidmi, zasmát se a povídat si o všem a o ničem je pro osobní pohodu skutečný balzám.

Psoas - protáhnout a posílit

Následující workshop, který byl na programu po návratu do shaly, měl být balzám na sval duše – psoas. Je to jeden (z mnoha) svalů, který mě fascinuje. Byla jsem tudíž nadšená, že se o něm mohu rozpovídat před pozorným publikem. Psoas, kyčelnobederní sval, hraje v těle řadů důležitých rolí, ale většina lidí si ho není vůbec vědoma. To se, myslím, změnilo poté, co jsme ho sérií ásan a jógových drilů hodinu protahovaly a posilovaly. Líbilo se mi, jak jste naslouchaly svému tělu, a věděly jste, kde se v mých progresivně se rozvíjejících ásanách zastavit.

Prostě dokonalý den

Po workshopu jsme se rozdělily. Jedna polovina odjela zrelaxovat tělo do sauny a ty z nás, které zrovna sauna v ten den nelákala, jsme zůstaly v shale na čaji a probraly pár témat do značné hloubky (do teď mám nad čím přemýšlet).

Celá skupina se opět sešla v nepálské restauraci na Borech. Z nadšených obličejů vysaunovaných bylo na první pohled jasné, že si saunu opravdu užily. Výborné jídlo završilo perfektní den.

Ještě jednou moc děkuji všem účastníkům a těšíme se na příští áštangovou sobotu v shale!

Petra K.

(@petrakastneryoga)Jak se líbilo vám...


Chceš se zúčastnit další akce? Další "příměšťák" plánujeme v únoru 2024.